Налаштування ПК » Підключення нових пристроїв

Заміна материнської плати

Ще на етапі планування заміни материнської плати слід звернути увагу на наступні параметри нової плати:

форм-фактор - сьогодні практично відпала необхідність у нагадують панії про те, що бувають материнські плати AT і АТХ, т. к.останні вже повсюдно витіснили перші з-за цілого ряду переваг, наприклад заходів через можливість автоматичного управління живленням. Але навіть серед материнських плат форм-фактора АТХ існує чимало модифікацій кацій.Найголовніше тут - це враховувати відмінності в розмірах плат модифікацій АТХ, mini - ATX і micro - ATX. Може так статися, що з вигляду великий комп'ютерний корпус просто не здатний вмістити але ву материнську плату АТХ, тому що розрахований тільки на останні два форм-фактора.У цьому випадку вам не уникнути заміни та корпусу, інакше від ідеї заміни материнської плати доведеться відмовитися.

Як можна зрозуміти з вищенаведених міркувань, найголовніше при виборі нової материнської плати - правильно врахувати можливості ком терні корпусу.

Але і це ще не все.Якщо плати форм-фактора АТХ можуть перешкоджати, наприклад, встановлення приводу CD - ROM або пристрою Mobile Rack до деяких з відсіків, то форм-фактор micro-АТХ "порадує" вас невеликою кількістю PCI-слотів,що при великій кількості плат розширення змусить вас відмовитись від однієї або навіть кількох з них - все залежить від моделі вибраної плати.

Заспокоює в цій ситуації лише те, що останнім часом все частіше в материнські плати інтегрують звукові і мережні плати, що дозволяють "обійтися" значно меншою кількістю PCI-слотів, але це все-таки не вихід із ситуації, тому щовсі плати розширення зазвичай ІМЕ ють великі функціональні можливості, ніж їх інтегровані з брати;

наявність інтегрованих пристроїв - зверніть увагу на те, що далеко не кожен комп'ютерний корпус має отвори на задній па Нелі, наприклад, для інтегрованої звукової або мережевої плати.У разі їх наявності вам доведеться поміняти корпус на іншій, більш підходящий.В іншому випадку, якщо ви купили материнську плату без інтеграції, в той час як у вас була так звана "повна інтеграції ція" (відео, звук плюс мережа), тоді будьте готові до того, що на задній панелі корпусу залишаться отвори від інтегрованих пристроїв ;

наявність підтримки стандартів усіх вже наявних компонентів, на приклад, тієї ж оперативної пам'яті - дуже часто сьогодні можна зустрів тить покупців,які хочуть купити нову материнську плату під Pentium 4 і встановити на неї "хоча б тимчасово" процесор Pentium II і модулі оперативної пам'яті РС66.

Слід мати на увазі, що нова мате ринських плата повинна підтримувати наявний центральний процес сміття, модулі оперативної пам'яті, а також мати всі необхідні слоти розширення.Звичайно, вимагати наявності на сучасній платі слотів ISA сьогодні смішно, зате от при наявності плати, яка встановлюється в слот CNR, не зайвим буде переконатися, що на новій платі є саме такий роз'єм, а не AMR або ще який-небудь.

Якщо ви впевнені, що нова материнська плата буде встановлена у маю щійся корпус без яких-небудь проблем, то можете сміливо приступати до заме не.При цьому не забувайте, що зручніше центральний процесор разом з охолоджуючим його кольором і модулі оперативної пам'яті встановлювати на плату ще до її встановлення в корпус.

Ще зручніше встановлювати материнську плату, якщо металева панель, яка є для неї фактичний скі підставкою, від'єднується від основного каркасу, що дозволить без осо Бих перешкод встановити всі необхідні утримувачі і закрутити всі кріпильні гвинти.Якщо комп'ютерний корпус не дозволяє цього зробити, можна скористатися намагніченої викруткою, яка буде перешкоджати падінню гвинтів і дозволить швидко встановити їх в потрібні від отвори.

Як тільки материнська плата буде встановлена, слід обов'язково під ключить до неї всі індикатори і кнопки, розташовані на передній па Нелі корпусу, не забудьте також і про системний динамік.

Зверніть увага маніе на те, що у разі наявності на платі настроювальних перемичок, короткий опис останніх можна знайти не тільки в інструкції до плати, але і на її поверхні.Уважно вивчіть місця, де немає або мало мікросхем і інших деталей, там ви обов'язково знайдете коротку таблицю для тієї або іншої групи перемичок або перемикачів. Орієнтуючись за ним, можна обійтися навіть без інструкції.

Якщо материнська плата регулюється за допомогою функцій BIOS, тоді це ви зможете зробити згодом при першому включенні.

Не поспішайте підключати відразу ж всі плати розширення, жорсткий диск та інші пристрої.Для початку цілком достатньо встановити процесор, мо дулі пам'яті і відеоплату. Увімкніть комп'ютер і запустіть програму CMOS Setup Utility. Відразу ж "розганяти" комп'ютер вкрай не рекомендується ється, адже ще не відома специфіка роботи нової плати навіть в штатних режимах.Це ви зможете зробити вже після того, як будуть налаштовані і перевірені всі інші компоненти.Обов'язково перевірте стан всіх параметрів, наявних в BIOS, для більшої стабільності роботи ма терінской плати в період початкового настроювання завантажте найбільш безпечні значення параметрів, наприклад, за допомогою пункту Load Default BIOS або Load Standard BIOS.

Для цього можна скористатися пе ремичкой Clear CMOS, яка є на будь-якої сучасної Материн ської платі. При наявності Soft Menu встановіть правильні частоти для центрального процесора і системної шини (ще раз нагадую, що ба лову з "розгоном" на цьому етапі ще зарано).Якщо такі параметри, як температура і напруга живлення, що можна перевірити за допомогою відповідних опцій BIOS, знаходяться в розумних межах, можна ви лягає комп'ютер і підключати жорсткий диск, флоппі-дисковод і привід CD - ROM.

Усі інші пристрої краще залишити до тих пір, поки не буде налаштована операційна система і всі робочі параметри плати не будуть ще раз перевірені.

Тепер же настав час звернути увагу на особливості програмної підтримки нової материнської плати.Основою будь-якої материнської плати, як відомо, є чіпсет, в той час як інші компоненти відіграють роль "обв'язки", мало впливає на процес налаштування.Наприклад, інтегрований ІНШІ звукові плати певної моделі можуть розташовуватися на Материн ських платах моделей як під процесори Intel, так і під процесори AMD. Драйвер підтримки для них встановлюється окремо від основного чіпсета, що дозволяє уникнути проблем з їх налаштуванням.

При установці операційної системи будь-якої версії для підтримки чіпси та звичайно встановлюються якісь стандартні драйвери, хоча слід мати на увазі, що чим старше версія операційної системи, тим більше шансів, що будуть встановлені саме ті драйвери,які необхідні для оптимальної роботи комп'ютера.У випадку встановлення згаданих "стандартних" драйверів комп'ютер буде перебувати в робочому стані, але швидкість його роботи буде знаходитися не на найвищому рівні.Після встановлення всіх необхідних драйверів на платі включаються різні блоки, прискорюють щіе роботу комп'ютера (на різних моделях плат природно можуть бути різні блоки подібного призначення, саме тому так важлива уста новлення саме "рідних" драйверів).

При заміні материнської плати може вийти так, що операційна система просто не зможе нормально запуститися, оскільки драйвери старої материнської плати можуть працювати некоректно з новою платою.

Найкращий варіант при заміні материнської плати - це "чиста" переус новлення операційної системи, але це не завжди возмржно, тому рас дивимося ситуацію, коли після заміни плати потрібно запустити раніше встановлену систему.

Якщо ви попередньо не видалили драйвери компонентів материнської плати, то слід в перший раз запускати операційну систему в безпеки паном режимі, що дозволить вам, використовуючи "стандартні" драйвери, отримати доступ до дистрибутива з "рідними" драйверами нової материнської плати.

У цьому випадку слід мати на увазі, що операційні системи Windows 9 x в безпечному режимі не завантажують у пам'ять драйвери підтримки приводу CD - ROM, що може сильно перешкодити настройки комп'ютера.Обійти цю проблему можна двома способами: завантажити драйвер для MS - DOS або, попередньо запустивши комп'ютер із завантажувального компакт-диска або дискети, скопіювати дистрибутив на жорсткий диск.

Також варто відзначити, що шанс нормального запуску навіть в безпечному режимі сильно зменшується, якщо чіпсет на новій материнській платі зроблений іншим виробником, наприклад, не Intel, a VIA або SiS.У цьому випадку може знадобитися доступ до дистрибутива Windows, де система Plug and Play зможе знайти "стандартні" драйвери для нового чіпсета.

У випадку з Windows 9 x доведеться знову скористатися завантажувальним компакт-диском або дискетою, щоб скопіювати дистрибутив на жорсткий диск.Якщо ж говорити про операційні системи Windows 2000 / XP, то з імовірністю в 99% вам доведеться встановлювати все "начисто", т. к.Їхні гучні заяви надійність часто заважає подібних експериментів, в результаті чого система видає критичну помилку навіть при спробі завантаження в безпечному режимі.

Якщо ж виробники чіпсета збігаються, то, швидше за все, проблем з переналаштування у вас не виникне, хоча і тут є цілий ряд нюансів. Так, наприклад, чіпсети Intel 440 BX / ZX ніяк не сумісні з чіпсетами Intel серії 8хх.

При покупці нової материнської плати зверніть увагу на те, що в комплекті з нею обов'язково повинен бути компакт-диск, на якому є всі необхідні драйвери. Так, якщо на платі є інтегрує ванний звук або відео, то і для них на компакт-диску повинні бути драй віри.

Те ж саме відноситься до всіх інших інтегрованим пристроїв. При установці даного компакт-диска в привід CD - ROM зазвичай автоматично запускається програма установки, яка пропонує встановити послідовно всі необхідні драйвери.

Іноді кожен компо конструктивні елементи виділений в окремий пункт, у такому випадку слід встановлювати драйвери зверху вниз за списком.Деякі виробники самостійно підбирають комбінацію драйверів і послідовність їх установки, в такому випадку все відбувається майже автоматично, вам залишається тільки запустити процес установки.

Якщо ви випадково втратили компакт-диск, або він виявився сильно подряпаним, або навіть лопнув в приводі, тоді вам доведеться знайти драйвер для вашої материнської плати в Інтернеті або на якому-небудь диску з кол лекцією драйверів, які не так вже й рідко з'являються в продажу.

Єдина перешкода, з яким ви можете зіткнутися при цьому, - перш ніж шукати що-небудь, потрібно дізнатися, що саме вам потрібно. Іноді цілком досить довідатися модель чіпсета, і будь-який драйвер для нього буде чудово працювати з вашою материнською платою.Зустрічаються ситуацій ції, коли дуже важливо знайти драйвер не стільки для чіпсета, скільки для конкретної моделі материнської плати.

Це може бути необхідно, якщо драйвери для плати поставляються єдиним пакетом, в той час як наявна у вас плата має на своєму "борту", наприклад, контролер RAID - масивів, тому при установці драйвера без підтримки цього контролера не дозволить їм користуватися,в той час як інші компоненти плати бу дут працювати без нарікань.

Для визначення моделі материнської плати або чіпсета можна скористатися програмою ASTRA, яка здатна працювати в середовищі MS - DOS.

Виробника чіпсета можна дізнатися після запуску операційної системи хоча б у безпечному режимі. Запустіть ярлик Система з Панелі управ ня.Відкрийте вкладку Пристрої (Диспетчер пристроїв) і вивчите всі установленому драйвери (точніше слід вивчати розділ Системні пристрої). Якщо ви знайдете хоч якесь згадка про компанію Intel, тоді майже напевно ваша плата зібрана на базі чіпсета Intel.Якщо згадується, на приклад, назва VIA, тоді ви можете сміливо встановлювати драйвери саме цієї компанії.

Останнім часом в Інтернеті досить просто знайти і завантажити універсальні пакети драйверів, вони встановлюються практично на будь-яку материнську плату.Наприклад, для чіпсета VIA можна використовувати практично будь-який пакет драйверів VIA 4 - in - l.

Правда, при цьому ви можете замість повноцінної підтримки "заліза" отримати безліч "глюків", але все одно такий спосіб часто дозволяє досягти мети при мінімальних витратах часу, та й коштів.

Примітка
Для материнських плат з чіпсетом Intel можна скористатися утилітою Intel Chipset Identification Utility.Для материнських плат з чіпсетом VIA можна встановити вити будь-який з доступних пакетів VIA 4 - in -1, але слід мати на увазі-в використовуваної версії цього пакету може не виявитися підтримки вашої мате ринських плати, тому постарайтеся знайти як можна більш нову версію пакету.

Для коректної роботи операційної системи для чіпсетів Intel, зокрема для моделей Intel 430, 440, 8хх (з будь-якими літерними позначеннями) необхідна установка наступного набору драйверів:

 • USB / AGP Patch - драйвери підтримки інтерфейсу USB і AGP. Вони необ діми тільки для Windows 95 (OSR 2). У старших версіях Windows під радити обох шин вбудована;
 • Intel Chipset Software Installation Utility (інша назва INF Utility) - це безпосередньо драйвери для чипсета;
 • Intel Application Accelerator Kit - набір засобів для прискорення роботи системи.Останні версії мають також Intel Ultra ATA Storage Driver. Встановлення цих драйверів потрібно для чіпсетів серії Intel 8 xx;
 • Intel Ultra ATA Storage Driver - встановлюється у випадку застосування чіп сету серії Intel 8 xx і небажанні / неможливість установки попереднього пакета.При установці автоматично включаються всі можливі режими UDMA для тих пристроїв, які, природно, підтримують їх;
 • ntel Security Driver - включає підтримку апаратного генератора слу чайних чисел, який є на деяких платах з чіпсетом серії Intel 8 xx. При цьому слід мати на увазі, що встановлення даних драйверів не є обов'язковою.

У разі використання інтегрованого звуку, відео, модему, мережі необхідно також встановити драйвер для всіх використовуваних пристроїв. Все не використовувані пристрої можна відключити за допомогою відповідної опції в BIOS, що навіть рекомендується, тому щопри цьому звільняється частина ресурсів комп'ютера.

Налаштування чіпсетів VIA

Для коректної роботи операційної системи для чіпсетів VIA потрібно встановити наступний набір драйверів:

 • Service Pack (VIA 4-in-l) - пакет драйверів для чіпсета, що включає в себе: IDE Filter Driver, AGP Driver, VIA INF Driver, IRQ Driver. Являє ється необхідним для будь-яких моделей чіпсетів VIA;
 • USB Filter Patch - зазвичай встановлюється на материнські плати з чіпсетами MVP 3 або MVP 4;
 • VIA Bus-Master PCI IDE - драйвер для підтримки режиму Bus-Mastering.Зазвичай рекомендується при наявності в комп'ютері встановлених диско дів Iomega ZIP;
 • патч для усунення проблеми зі звуковими платами SB Live!

У разі використання інтегрованого звуку, відео, модему, мережі необ хідно також встановити драйвер для всіх використовуваних пристроїв. Всі невживані пристрої можна відключити за допомогою відповідної опції в BIOS, що навіть рекомендується, тому щопри цьому звільняється частина ресурсів комп'ютера.

Налаштування чіпсетів SiS

Для коректної роботи операційної системи для чіпсета SiS потрібно встановити наступний набір драйверів:

 • Chipset Patches / Utility - безпосередньо драйвери для чипсета;
 • IDE Driver & Support - драйвер IDE-контролера, що включає під радити U DMA;
 • AGP Driver & Support - драйвер повноцінної підтримки шини AGP.

У разі використання інтегрованого звуку, відео, модему, мережі необ хідно також встановити драйвер для всіх використовуваних пристроїв. Все не використовувані пристрої можна відключити за допомогою відповідної опції в BIOS, що навіть рекомендується, тому щопри цьому звільняється частина ресурсів комп'ютера.

Слід зазначити, що для всіх чіпсетів SiS 1963 x, 73х, 540, 900 звичайно іс користується один і той же пакет драйверів для інтегрованої мережевої плати, що трохи полегшує їх підбір.

Налаштування чіпсетів ALi

Для коректної роботи операційної системи для чіпсетів ALi потрібно встановити наступний набір драйверів:

 • Integrated Driver - містить в собі драйвери повноцінної підтримки шини AGP (AGP Driver, AGP Utility), IDE-контролера (IDE Cache Utility, IDE Driver), USB Driver (призначений тільки для Windows 95) і в деяких випадках драйвер інтегрованої звукової плати.Якщо за добного пакету ви не знайдете, тоді в такому випадку слід встановити окремо всі згадані драйвери. У разі використання Windows 95 OSR 2.0 або OSR 2.5 спочатку слід встановити патч USBSUPP. EXE і тільки після нього безпосередньо сам драйвер USB.

У разі використання інтегрованого звуку, відео, модему, мережі необ хідно також встановити драйвер для всіх використовуваних пристроїв.

Всі невживані пристрої можна відключити за допомогою відповідної опції в BIOS, що навіть рекомендується, тому щопри цьому звільняється частина ресурсів комп'ютера.


Страниц: 1